
Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama demantovala je navode da je Teheran zatvorio Ormuski moreuz, ocenivši te tvrdnje kao „neosnovane i apsurdne“, piše Al Džazira.
U objavi na mreži X, iranska misija pri UN naglasila je da je zemlja i dalje posvećena međunarodnom pravu i slobodi plovidbe, uz tvrdnju da su upravo Sjedinjene Države ugrozile bezbednost pomorskog saobraćaja.
U saopštenju se takođe optužuju SAD da su bez upozorenja potopile iransku fregatu „Dena“ u međunarodnim vodama dok je bila u poseti Indiji, sa 130 mornara na brodu.
Iran tvrdi da je u tom napadu poginulo više od 100 mornara i da je time prekršeno međunarodno pravo i princip slobode plovidbe.
Podsetimo, Iranska Revolucionarna garda saopštila je u četvrtak da je Ormuski moreuz zatvoren samo za brodove iz SAD, Izraela, Evrope i drugih zapadnih saveznika.
Iranski državni mediji su u ponedeljak javili da je Ormuski moreuz zatvoren i da će Iran otvoriti vatru na svaki brod koji pokuša da prođe.





