Francuski ministar za Evropu Benžamen Hadad je u intervjuu za Večernje novosti odgovorio na pitanje o prodaji borbenih aviona Rafal Srbiji, koje je često postavljao i predsednik Hrvatske Zoran Milanović.
Pre nekoliko dana Milanović je to učinio posebno oštro, tvrdeći – „ispadamo papci, jer Francuzi Srbima prodaju nove rafale, a nama polovne“, piše N1.
Na tvrdnju da prodaja rafala Hrvatskoj i susednim državama van NATO-a otvara pitanja poverenja i konsultacija unutar saveza, kao i na pitanje kako Francuska odgovara na zabrinutosti manjih država partnera u NATO-u, Hadad je dao odgovor za Večernji list.
„Francuska, Hrvatska i ostali partneri u Evropskoj uniji i NATO-u dele strateški interes da se region, a naročito Srbija, postepeno oslobađa zavisnosti od Rusije i jača svoje veze sa zapadnim državama. Hrvatska u tom kontekstu ima korisnu ulogu, na primer obezbeđivanjem alternativnih pravaca snabdevanja naftom i gasom za svoje susede, uključujući Srbiju. Nabavka odbrambene opreme iz Francuske ili drugih zapadnih država, poput Sjedinjenih Američkih Država, za zemlje van NATO-a sledi istu logiku“, rekao je on.
Kada je reč o Hrvatskoj, nabavka rafala daleko prevazilazi samu kupovinu vojne opreme, dodao je.
„Ona je deo šireg napora saveznika unutar NATO-a usmerenog na jačanje ukupnih kapaciteta, interoperabilnosti, obuke i zajedničkih operativnih standarda. Rafali jačaju hrvatsku nacionalnu odbranu i istovremeno direktno doprinose evropskoj i savezničkoj bezbednosti. Francuska će i dalje nastaviti da doprinosi razvoju hrvatskih odbrambenih sposobnosti“, rekao je francuski ministar.