Australijske vlasti pokrenule su istragu povodom smrti 80-godišnje žene koju je posada broda napustila na jednom ostrvu u Pacifiku.
Žena je prošle subote planinarila na ostrvu Guštera (Lizard Island), 250 km severno od Kernsa u Australiji, sa drugim putnicima kruzera Coral Adventurer, ali se veruje da se odvojila od grupe da bi se odmorila, javlja BBC.
Posada se vratila nakon uzbune, ali putnicu nisu našli
Brod je napustio ostrvo oko zalaska sunca, ali se vratio nekoliko sati kasnije nakon što je posada shvatila da jedan putnik nedostaje. U nedelju ujutru, nakon pokretanja velike potrage, pronađeno je beživotno telo žene.
Australijska pomorska bezbednosna uprava (AMSA) saopštila je da sprovodi istragu i da će saslušati posadu broda kada on pristane u gradu Darvin kasnije ove sedmice.
Portparol AMSA-e je rekao da ih je kapetan broda prvi put alarmirao o nestaloj ženi oko 21:00 po lokalnom vremenu u subotu (11:00 GMT).
Uprava je navela da će raditi sa drugim relevantnim agencijama na istrazi slučaja i da ozbiljno shvata bezbednost putnika i posade na komercijalnim plovilima.
Izvršni direktor kompanije Coral Expeditions, Mark Fifield, rekao je da je osoblje kontaktiralo porodicu stradale žene i da im je ponudilo podršku usled tragedije koja ih je zadesila.
„Dok se istraga o incidentu nastavlja, duboko nam je žao što se ovo dogodilo i nudimo punu podršku porodici žene“, rekao je Fifield.
ZASTALA DA SE ODMORI PORED PUTA I NESTALA
Prema poznatim informacijama, stradala Australijanka pridružila se grupnom planinarenju do najvišeg vrha ostrva, „Kukov vidikovac“, pre nego što je odlučila da treba da se odmori.
Potraga za 80-godišnjom ženom podrazumevala je i upotrebu helikopterskih jedinica asutralijske službe spasavanja, koji su reflektorima pretraživali pešačke staze na ostrvu u nadi da će spaziti zalutalu ženu.
Na ostrvu su bile i ekipe spasilaca koji su pkušavale da nađu bilo kakav trag koji bih ih uputio ka lokaciji nestale.
Potraga je obustavljena oko tri ujutru po lokalnom vremenu, a helikopter se vratio u nedelju ujutru kada je telo pronađeno.
„Znali smo da je mrtva jer su odmah pozvali sve nazad iz potrage“, rekla je za televiziju ABC jedna od učesnica potrage.
„I niko nije otišao na mesto iznad kojeg je helikopter lebdeo do kasnije tog dana kada je stigla policija“, dodala je ona.
ZA SAD NEMA INDICIJA DA SE RADI O KRIVIČNOM DELU
Kako je javljeno, ostrvo je bila prva stanica na krstarenju oko Australije koje je trebalo da traje 60 dana.
Brod Coral Adventurer prima do 120 gostiju i 46 članova posade, navodi se na veb stranici kompanije.
Brod je namenski izgrađen za pristup udaljenim područjima australijske obale i opremljen je „tenderima“ — malim čamcima koji se koriste za odvođenje putnika na jednodnevne izlete.
Policija Kvinslenda saopštila je da će izveštaj biti pripremljen za sudskog veštaka povodom „iznenadne smrti bez sumnjivih okolnosti“ žene.

