Američki predsednik Donald Tramp veruje da je njegov ruski kolega Vladimir Putin spreman da postigne dogovor sa Ukrajinom, i ta izjava dolazi malo pre samita na Aljasci zakazanog u petak.
Kako piše Gardijan, komentar američkog predsednika da će ruski i ukrajinski lideri morati da „podele“ stvari verovatno će izazvati uzbunu na obe strane, ali to nije sprečilo Trampa da se oglasi.
Američki predsednik nagovestio je da postoje 75 odsto šanse da sastanak na Aljasci bude uspešan i da je pretnja ekonomskim sankcijama možda učinila Putina spremnijim da pristane na okončanje rata. Takođe je rekao da bi drugi sastanak, za sada nepotvrđen, između njega, Putina i Volodimira Zelenskog, ukrajinskog predsednika, bio odlučujući.
„Drugi sastanak će biti veoma, veoma važan jer će to biti sastanak na kojem će postići dogovor. I ne želim da koristim reč podeliti stvari, ali znate, do određene mere, to nije loš izraz, u redu?“, rekao je Tramp za Foks njuz radio.
On je mislio na mogućnost da će Zelenski morati da prihvati „razmenu teritorija“, u praksi predaju ukrajinske teritorije Rusiji, što potencijalno uključuje i deo koji Moskva nije zauzela.
„Sutra, sve što želim je da postavim sto za sledeći sastanak, koji bi trebalo uskoro da se desi“, rekao je. „Voleo bih da vidim da se to zaista desi, možda na Aljasci.“
Govoreći o Putinu, rekao je:
„Verujem da je sada uveren da će postigni dogovor. Mislim da hoće, a mi ćemo saznati.“
Zelenski je veći deo dana proveo u Londonu, razgovarajući o ishodu video poziva između evropskih lidera i Trampa sa britanskim premijerom Kirom Stramerom. Stramer i Zelenski su se sastali u Dauning stritu na privatnom doručku i pozdravili „vidljivu šansu za mir“ sve dok Putin dokaže da je ozbiljan u nameri da okonča rat.
Tramp i Putin bi trebalo da održe zajedničku konferenciju za novinare nakon razgovora u petak. Moskva je odlučna da se samit ne fokusira samo na Ukrajinu, već i da se dogovore koraci za obnavljanje američko-ruske ekonomske saradnje.





