Bela kuća predstavila je danas akcioni plan za promociju razvoja veštačke inteligencije u SAD, izvoz američke veštačke inteligencije i eliminisanje „ideološke pristrasnosti“ četbotova.
„Predsednik Donald Tramp naznačio je da napredak, pa čak i dominacija SAD u obaveštajnoj sferi nacionalni prioritet“, rekao je Dejvid Saks, viši savetnik Bele kuće za veštačku inteligenciju, tokom telefonskog brifinga za novinare.
„Uključeni smo u globalnu trku za vođstvo u veštačkoj inteligenciji i želimo da SAD pobede“, rekao je Saks.
Taj akcioni plan je rezultat širokih konsultacija sa stručnjacima, istraživačima i korisnicima, započetih u februaru.
AKCIONI PLAN SAD ZA GLOBALNU DOMINACIJU NA POLJU AI MODELA
Američki predsednik namerava da odustane od politike svog prethodnika Džozefa Bajdena koji se zalagao za kontrolisani rast, sa naglaskom na bezbednost i upravljanje rizicima.
Bela kuća kaže da je identifikovala 90 mera u tri oblasti koje će biti sprovedene „narednih nedelja i meseci“, piše u saopštenju.
Cilj prve oblasti je da olakša izgradnju novih data-centara za rad veštačke inteligencije i sprovođenje velikih projekata da bi se zadovoljile ogromne potrebe tih centara za električnom energijom.
Veliki broj data centara je već u izgradnji u SAD.
Trampova administracija želi da pojednostavi izdavanje dozvola i ovlašćenja za nova gradilišta.
Drugi aspekt se tiče „diplomatije veštačke inteligencije“, kako je naziva Saks.
To bi, između ostalog, bilo angažovanje dva američka finansijska ogranka za međunarodnu trgovinu – Američke agencije za finansiranje razvoja (DFCA) i Američke izvozno-uvozne banke, kako bi se podržao izvoz usluga veštačke inteligencije.
„Da bi se pobedilo u ovoj trci, (američki) modeli veštačke inteligencije moraju se koristiti širom sveta“, rekao je Majkl Kracios, direktor za nauku i tehnologiju Bele kuće.
On je ocenio da američka veštačka inteligencija treba da bude referetni standard sveta.
„IDEOLOŠKA PRISTRASNOST“ VEŠTAČKE INTELIGENCIJE
Tramp je širenje američke tehnologije u inostranstvu, a posebno veštačke inteligencije, učinio prioritetom.
Doprineo je diskusijama koje su dovele do toga da Ujedinjeni Arapski Emirati u maju potpišu ugovore sa kompanijama OpenAI, Oracle i Nvidia za izgradnju sopstvene infrastrukture veštačke inteligencije.
Treća ključna smernica akcionog plana je odgovor na ono što Tramp vidi kao pojavu generativne veštačke inteligencije sa „ideološkom pristrasnošću“.
On namerava da državnim službama zabrani korišćenje softvera za generativnu veštačku inteligenciju koji pokazuje takvu „pristrasnost“.
Po rečima Majkla Kraciosa, time bi se „osiguralo da ti sistemi omogućavaju slobodu izražavanja“.
On je rekao da se „glavna ideološka pristrasnost“, po Beloj kući, odnosi na inicijative koje promovišu zastupljenost i inkluziju manjina.





