Rat dronovima Ukrajine i Rusije sve je intenzivniji, a u dva dana, ukrajinske snage su pomorskim dronovima oštetite najpre ruski desantni brod, a potom i tanker u Crnom moru.
U nanovijem napadu, ukrajinski pomorski dron je udario u ruski tanker sa 11 članova posade, saopštili su ruski zvaničnici.
Oni su rekli da je strojarnica broda oštećena u noćnom udaru u Kerčkom moreuzu.
Niko nije povređen, prenosi Danas.
Kerčki moreuz povezuje Crno i Azovsko more, odvajajući Krim, ukrajinsko poluostrvo koje je Rusija anektirala 2014. godine, i rusko poluostrvo Taman.
Prema Službi bezbednosti Ukrajine (SBU), subotnja operacija je sprovedena zajedno sa ukrajinskom mornaricom i da je upotrebljeno 450 kilograma TNT eksploziva.
Pomorski dron je bio napunjena gorivom, pa je, kako su rekli „vatromet“ bio vidljiv izdaleka.
Ruska agencija za pomorski transport saopštila je da se tanker Sig nalazio 27 kilometara južno od Krimskog mosta.
Državni ruski mediji potvrdili su da je dron udario u tanker.
Ovaj napad usledio je samo dan nakon što se pomorski dron ukrajinskih snaga zabio u desantni brod Jelenegorski rudar u blizini ruske baze Novorosijsk na Crnom moru.
Izvori u ukrajinskim službama bezbednosti rekli su za BBC da je dron nosio 450 kilograma eksploziva kada je udario u ovaj brod.
Rusija nije pominjala bilo kakvu štetu u izveštaju o incidentu.
Novorosijsk, glavno čvorište za ruski izvoz, leži jugoistočno od Kerčkog moreuza.
Sukobi na moru su učestali poslednjih nedelja, nakon što se Rusija sredinom jula povukla iz sporazuma o žitu, odbijajući da se vrati dok ne dobije garancije za ruski izvoz žitarica i đubriva.
Na snimku koji je BBC-ju u petak, 4. avgusta poslao izvor iz ukrajinske bezbednosne službe izgleda da se vidi kako se dron približava brodu za koji se smatra da je Jelenegorski gornjak.
Luka Novorosijsk je privremeno obustavila svako kretanje brodova posle napada, saopštio je Kaspijski naftovodni konzorcijum, koji utovaruje naftu na tankere u luci.
Ukrajinski izvori kažu da ruski brod sada ima veliku rupu u trupu i trenutno nije u stanju da izvršava borbene misije.
„Stoga su sve izjave Rusa o takozvanom odbijenom napadu lažne“, naglasio je izvor.
Prema istraživanju BBC tima za provere, Ukrajina je poslednjih nedelja izvela najmanje deset napada morskim bespilotnim letelicama, ciljajući na vojne brodove i rusku pomorsku bazu u Sevastopolju, kao i na luku Novorosijsk.
Navodi se zasnivaju na najavama ruskih i ukrajinskih vlasti i izveštajima lokalnih medija.
Prethodno su ruske snage napale luku Izmail blizu rumunske granice, treći je napad na ukrajinske luke od kako se Rusija povukla iz sporazuma o žitu.
Ukrajina je saopštila da je oštećeno gotovo 40.000 tona žitarica namenjenih afričkim zemljama, Kini i Izraelu.
Posle povlačenja iz sporazuma o izvozu žitarica Crnim morem sredinom jula, Rusija je zapretila da će gađati sve brodove koji idu ka ukrajinskim crnomorskim lukama.
Kuda su plovili brodovi iz Ukrajine, pošto su Moskva i Kijev potpisale sporazum prošle godine, pročitajte ovde.
Dan ranije, pogođeni su silosi žita u oblasti Odese, na jugu države, a ruske snage su u julu uništile infrastrukturu za skladištenje žita u Reniju, još jednoj velikoj ukrajinskoj luci na Dunavu.
Izmail, jugozapadno od Odese, glavni je alternativni put izvoza ukrajinskog žita preko Rumunije, otkako je Moskva ponovo blokirala ukrajinske crnomorske luke.
Klaus Johanis, rumunski predsednik osudio je neprestane ruske napade na ukrajinsku infrastrukturu „u blizini Rumunije“, nazivajući ih neprihvatljivim.
Vladimir Zelenski, ukrajinski predsednik, optužuje Rusiju za stvaranje globalne krize na tržištu hrane.
„Za rusku državu ovo nije samo borba protiv naše slobode i naše zemlje, već borba za globalnu katastrofu“, izjavio je Zelenski u video-obraćanju, prenosi Rojters.
Zapad optužuje ruskog predsednika Vladimira Putina da „koristi“ hranu kao oružje.
Putin je u sredu razgovarao sa Redžepom Tajipom Erdoganom, predsednikom Turske, prvi put otkako se Moskva povukla iz sporazuma.
U telefonskom razgovoru, Putin je naglasio da se sporazumu Ujedinjenih nacija neće vratiti dok ne dobije garancije o ruskom izvozu žitarica i đubriva.
Ukrajinski napadi na ruskoj teritoriji
Poslednjih meseci, Kremlj optužuje Kijev za seriju napada bespilotnim letelicama na rusku teritoriju, među kojima je i nekoliko i na samu Moskvu.
Najznačajniji je bio u maju, kada je Rusija tvrdila da je Ukrajina koristila dva drona za napad na Kremlj.
Ukrajina je tada negirala da je napala Kremlj ili da je gađala predsednika Vladimira Putina.
Napadi na ruskoj teritoriji su „neizbežan, prirodan i apsolutno fer proces rata između dve zemlje. Rat se vraća u Rusiju“, izjavio je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski protekle nedelje.