
Volodimir Zelenski je pozvao Donalda Trampa da poseti Ukrajinu kako bi video razaranja izazvana ruskom invazijom, dok je američki predsednik, reagujući na poslednji smrtonosni napad Rusije, umanjio ozbiljnost situacije nazivajući ga „greškom“.
Ruski napad na ukrajinski grad Sumy, u kojem je poginulo 34 ljudi, uključujući dvoje dece, naišao je na osudu međunarodnih lidera.
Dva balistička projektila pogodila su područje dok su ljudi išli u crkvu na Cvjetnu nedelju, pri čemu je jedan od projektila eksplodirao blizu prepunog trolejbusa.
Tramp je izjavio da je pokušavao da zaustavi rat, ali da je napad na civile „greška“ i da je „celokupni rat užasan“.
Na ruski napad, Kremlj je odgovorio tvrdnjom da njihova vojska ne cilja civile, dok su iz ruskog ministarstva odbrane optužili Ukrajinu za korišćenje civila kao ljudskih štitova.
Tramp je takođe optužio svog prethodnika Džoa Bajdena za odgovornost u vezi sa ratom, rekavši da bi rat „nikada nije počeo da je on bio predsednik“.
Zelenski je reagovao na Trampove izjave, pozivajući ga da poseti Ukrajinu i vidi razaranja izazvana invazijom, naglašavajući da su slični napadi kao onaj na Sumy bili planski i nisu bili slučajni.
On je takođe kritikovao američke zvaničnike zbog ponavljanja ruskih narativa, ističući da Ukrajina nije pripremala „propagandne ture“ za strane lidere.
Zelenski je naglasio da Putin nikada nije želeo da rat završi i da ima ambiciju da uništi Ukrajinu. Ukrajinski predsednik je upozorio da rat može eskalirati u Treći svetski rat ako Putin ne bude zaustavljen.