Reprezentacija Francuske pobedila je selekciju Nemačke sa 1:0 u derbiju prvog kola grupe F Evropskog prvenstva, u utakmici na Alijanc areni u Minhenu.

Meč dva poslednja svetska šampiona u „grupi smrti“ – u kojoj je ranije u toku dana Portugal sa 3:0 pobedio reprezentaciju Mađarske – opravdala je zvanje derbija dosadašnjeg toka EP-a, iako je viđen samo jedan gol, tačnije autogol, doduše i još dva gola koja su ubrzo i poništena nakon VAR provere.

Nemci su prvi pripretili preko Matsa Humelsa koji je glavom prebacio iznad prečke. Imali su Nemci i veći posed, ali su Francuzi ubrzo došli do prednosti. Igrao se 17. minut kada je Lukas Ernandes sa levog boka poslao oštru loptu u sredinu, a tamo je Humels nespretno reagovao ispred Kilijana Mbapea i pogodio sopstvenu mrežu. Sve pre i posle je nemački štoper odradio odlično, ali…

Nastavili su Nemci da napadaju i posle primljenog gola, pokušao je Tomas Kros iz daljine, Gundoan je potom imao i najbolju šansu za Nemce do tog trenutka, ali je loše zahvatio loptu… Sa druge strane, Francuzima je cilj bio da uspore ritam utakmice, što im je pred kraj poluvremena i uspelo.

U nastavku su već u prvih desetak minuta Francuzi propustili dve odlične prilike. Najpre je Mbape sam sebi stvorio šansu brzm sprinto, a zatim je u narednom naletu uposlio Rabioa, koji jepogodio stativu.

Kao da je to razmrdalo Nemce koji su ubrzo pripretili Lorisu. Gosens je dobro centrirao sa leve strane u sredinu. Međutim, Gnabri je gađao preko prečke. Pojačala je ritam Nemačka. Kružila oko šesnaesterca Francuza, koji su se povukli i čekali kontre. Ubrzo su uspeli da prebace težište igre na polovinu Nemaca, a ubrzo je i Mbape postigao lep gol, koji mu je poništen jer se prethodno našao u ofsajdu.

Francuzima je do kraja meča poništen još jedan gol, jednako lep zbog razvoja čitave akcije. Antoan Grizman je „bocnuo“ loptu i prosledio ju je do Pola Pogbe, ovaj sjajnim pasom u prostor uposlio Mbpapea, kojem je ostalo da odradi lakši deo posla i doda loptu do Karima Benzeme. Iako je povratnik u tim Didije Dešampa postigao gol, ispostavilo se da je Mbape još jednom bio u nedozvoljenoj poziciji.