Fudbal se, ipak, ne vraća kući: Hrvatska prošla u finale Mundijala

Strelac pobedonosnog gola bio je Mario Mandžukić u 109. minutu
Datum: 11/07/2018

Tanjug/AP

Možemo samo da zamislimo kako će Domagoj Vida da proslavi večerašnju pobedu protiv Engleske.

Hrvatska reprezentacija je načinila neočkivani uspeh plasmanom u finale Svetskog prvenstva.

Od svih iznenađenja koje je doneo ovaj Mundijal, ovo je svakako najveće.

Englezi su kraj večerašnjeg polufinala dočekali u suzama. Niko im nije davao velike šanse da dođu na korak od toga da konačno "fudbal vrate kući", a još manje je verovatno delovalo da će im se na tom putu isprečiti Hrvatska.

Strelac pobedonosnog gola bio je Mario Mandžukić u 109. minutu, iako je u produžetke ušao odajući utisak zalutalog starca koji traži put za izlaz sa stadiona. Ali, kada je bilo najpotrebnije, iskusni centarfor je prelomio i doneo svojoj ekipi istorijski uspeh. Prethodno je Perišić izjednačio u 69. minutu na 1:1. Engleska je vodila 1:0 od 5. minuta golom Tripijea iz slobodnjaka. I slobodno se može reći da je taj slobodnjak (uz jednu do dve polu šanse) sve što su Englezi uradili danas.

O fenomenu hrvatskog uspeha na Mundijalu (i šta to ima hrvatski fudbal, a nema srpski) opširno možete da čitate u analizi objavljenoj u novom broju Nedeljnika koji na kioscima od četvrtka 12. jula, ili u digitalnom izdanju koje dostupno na NOVINARNICA.NET

***

NE ZABORAVITE: Uz svaki primerak Nedeljnika POKLON KNJIGA o Nemanjićima, šesta i poslednja iz poklon edicije. Ove nedelje: "Narodna kultura u nemanjićkoj Srbiji"